Hasiči cvičili v Jablůnce

V sobotu 27. května 2017 se v Jablůnce od 9 hodin uskutečnilo plánované cvičení dobrovolných hasičů Okrsku č. 10 Ratiboř. Pořadatelem byli hasiči z Jablůnky. Cvičení se zúčastnily jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí Jablůnka, Hošťálková, Pržno, Ratiboř a Kateřinice. Námětem cvičení byl požár obřadní síně v Jablůnce, kdy se zjišťovala schopnost jednotek vytvořit dálkovou dopravu vody pomocí motorových stříkaček z Lýkového potoka z Dolní Kolonie až k samotné obřadní síni. Přímo v obřadní síni čekalo na hasiče další překvapení, kterým byli figuranti ukrytí v ,,zakouřeném" podzemí. Zakouření bylo simulováno přelepením zorníků masek od dýchací techniky hasičů, kteří ani za pomoci baterky nebyli schopni vidět vlastní ruku před obličejem. Jak se ukázalo, cvičení bylo velmi náročné na zasahující hasiče jak po fyzické, tak i psychické stránce. Hasiči tvořící dálkovou dopravu vody byli v kompletní zásahové ústroji, díky teplému počasí, vystaveni vysokým teplotám a museli natáhnout hadicové vedení v délce téměř jednoho kilometru a překonat převýšení cca 30 metrů. Průzkumné skupiny musely zase v dýchací technice a v naprosto neznámém prostředí podzemí obřadní síně nalézt dva figuranty. Během průzkumu postupovali jako při skutečném požáru, takže se sebou táhli útočné hadicové vedení, hlásili výsledky průzkumu veliteli zásahu a prohledávali místnost po místnosti.

Po ukončení cvičení bylo na výletišti za Jablůneckou hasičskou zbrojnicí provedeno vyhodnocení. Všechny zasahující jednotky své úkoly splnily na výbornou a na drobná pochybení byli zasahující upozorněni ihned ještě na místě. Po vyhodnocení cvičení připravili pořádající hasiči pro všechny cvičící drobné občerstvení a všechny jednotky se následně postupně vrátily zpět na své základny.

Tímto bychom rádi poděkovali všem zúčastněným jednotkám za účast a obci Jablůnka za poskytnutí prostor, do kterých se cvičící hasiči běžně nedostanou.

Fotografie z akce