Technika

CAS K25 - Liaz 101 (volací znak HVS 231)

Jedná se o cisternovou automobilovou stříkačku na podvozku Liaz s kombinovaným čerpadlem, které má výkon 2500 l/min při tlaku 0,8 MPa a 750 l/min při tlaku 2,4 MPa. Objem nádrží je 2500 l na vodu a 400 l na pěnidlo. Automobil veze základní vybavení včetně dýchací techniky, motorové pily, vysavače na škodlivý hmyz, atd. Vůz je stavěn pro posádku 1+8.

 

CAS 32 - Tatra 148 (volací znak HVS 232)

Jedná se o cisternovou automobilovou stříkačku na podvozku Tatra 148. Výkon čerpadla je 3200 l/min při tlaku 0,8 MPa. Objem nádrže na vodu je 6000 l. Vozidlo má základní výbavu včetně plovoucího čerpadla HONDA. Vůz je vhodný do těžkého a špatně přístupného terénu a jeho perfektní jízdní vlastosti v těžkém terénu se již nejednou projevily u zásahů. Automobil je určen pro posádku 1+2.

 

DA - Ford Transit 4x4 s přívěsným vozíkem (volací znak HVS 233)

Dopravní automobil na podvozku Ford Transit 4x4 s přívěsným vozíkem, nám v polovině listopadu roku 2018 dodala firma Auto Trutnov, která provedla jeho úpravu a vybavení dle zákonných předpisů pro hasičská vozidla. Dopravní automobil v základním provedení umožňuje přepravu jednotky požární ochrany na místo zásahu nebo přepravu osob při plnění úkolů na úseku ochrany obyvatelstva s osobními zavazadly. Vozidlo je schopno přepravit najednou 9 osob a další materiál uložený v zadním prostoru, případně na přívěsném vozíku. Automobil je z hasičského hlediska v základní výbavě. Ve výbavě vozidla tak najdeme například: vozidlové radiostanice (digitální i analogová), ruční LED svítilny, pracovní magnetická LED světla, která lze umístit zvenku na vozidlo, záchranářský batoh, ruční vyprošťovací nástroj, hasicí přístroj, ale i střešní nosič, pro uložení dalšího příslušenství. Vozidlo je dále vybaveno zásuvkou Rettbox, která slouží ke konzervaci autobaterií a při nastartování vozidla se samočinně odpojí. Firma Auto Trutnov nám k vozidlu ZDARMA dodala také dva záchranářské nože a všechny přídavné LED moduly v majákové rampě.

Celková cena dopravního automobilu s přívěsným vozíkem byla: 1.439.980,- Kč. Z této částky pokryla 450.000,- Kč státní dotace od Ministerstva vnitra ČR a 300.000,- Kč dotace od Zlínského kraje. Obec Jablůnka tak na toto vozidlo doplatila celkem 689.980,- Kč.

 

Terénní čtyřkolka Gladiator X850 EPS s přívěsným vozíkem Forester X2

Terénní čtyřkolku Gladiator X850 EPS s přívěsným vozíkem Forester X2 nám také v polovině listopadu roku 2018 dodala firma Slobag Group s.r.o., 4kolky Zlín. Terénní čtyřkolka bude sloužit zejména pro záchranu osob v nepřístupném terénu, které budeme moct díky přívěsnému vozíku převést až k sanitce, kdy dosud se tyto osoby vždy musely transportovat ručně. Dále bude možno čtyřkolku využít například i při pátrání po pohřešovaných osobách, ale i při rozsáhlých požárech, jako motospojku pro potřeby naší jednotky a velitele zásahu. Nutno podotknout, že se nám čtyřkolka letos již velmi osvědčila při několika rozsáhlých požárech v přírodním prostředí, u kterých naše jednotka zasahovala. V základní výbavě čtyřkolky nalezneme také pracovní naviják a výstražná LED světla modré barvy, s reproduktorem a sirénou. Čtyřkolku jsme postupně dovybavili dalším zdravotnickým vybavením pro ošetření, fixaci a pohodlný transport raněných osob a to zejména záchranářským batohem, transportní vanou a vakuovými matracemi.

Celková cena terénní čtyřkolky s přívěsným vozíkem byla: 309.890,- Kč. Z této částky pokryly 95.000,- Kč sponzorské dary. Obec Jablůnka tak na tuto čtyřkolku doplatila celkem 214.890,- Kč. Na pořízení čtyřkolky je podíleli: B.F.P., Lesy a statky Tomáše Bati, spol. s.r.o.; Podlahářství Radek Pařenica; HAJDIK a.s.; Cetria s.r.o.; Ing. Libor Haschka; Kayaku Safety Systems Europe a.s.; Ing. Jaroslav P.; OPRA group s.r.o.; Nástrojárna Matrix s.r.o.; LASER-CUT s.r.o. a členové výjezdové jednotky JPO II Jablůnka