2021

Jak jistě všichni víte, jižní Moravu v noci na pátek zasáhlo ničivé tornádo. Naši hasiči v průběhu pátku ihned začali zjišťovat možnosti jak lidem v postižených oblastech pomoci. Po konzultaci se zástupci naší obce nám obec Jablůnka poskytla 15m3 smrkové kulatiny z obecních lesů na výrobu střešních latí. Následně jsme cestou KOPIS Zlín nabídli pomoc naší jednotky, kdy jsme nahlásili s jakou technikou a vybavením a počty hasičů jsme schopni na místo vyjet a zároveň, že ve spolupráci s obcí Jablůnka budeme moci poskytnout materiální pomoc ve formě střešních latí.

Ještě v pátek jeden z našich strojníků Tomáš Bartoň poskytl traktor s vyvážečkou s jehož pomocí připravenou kulatinu přivezl z lesa.

Od brzkého sobotního rána se členové naší výjezdové jednotky shromáždili na pile velitele jednotky Františka Minarčíka, který pro pořez kulatiny poskytl své dvě pásové pily. Za sobotu a část neděle se našim hasičům z veškerého dodaného dřeva podařilo vyrobit 6 balíků, které obsahovaly celkem 900 kusů střešních latí což je dohromady 3.600 běžných metrů střešních latí.

Již v průběhu soboty velitele naší jednotky kontaktoval KOPIS Zlín, že odvoz střešních latí zajistí HZS Zlínského kraje. A jak slíbili tak se i stalo. V neděli po třetí hodině odpolední dorazila valníková Tatra 815-7 HZS Zlínského kraje ze stanice Uherský Brod. Na tatru jsme vysokozdvižným vozíkem balíky latí naložili a po jejich bezpečném upevnění s nimi osádka tatry vyrazila do Mikulčic, kde se nachází centrální sklad stavebního materiálu odkud budou latě dále distribuovány.

Ještě jednou bychom chtěli vyjádřit obrovské díky všem zúčastněným a to konkrétně

Obci Jablůnka za poskytnutí 15m3 smrkové kulatiny z obecních lesů

Tomáši Bartoňovi za poskytnutí traktoru s vyvážečkou a dovoz kulatiny z lesa

Františku Minarčíkovi za poskytnutí dvou pásových pil s jejichž pomocí jsme kulatinu pořezali

Členům naší jednotky, kteří se ve svém osobním volnu do celé akce zapojili

HZS Zlínského kraje za zajištění odvozu latí a samozřejmě kolegům ze stanice v Uherském Brodě, kteří s tatrou přijeli

A nesmíme ani zapomenout na všechny, kteří nabízeli pomoc při odvozu latí nebo se přímo za našimi hasiči na pilu zastavili a vyjádřili jim svou podporu či přivezli něco dobrého na zub a na zahnání žízně

Jsme rádi, že jsme alespoň tímto mohli pomoci lidem, které ničivé tornádo tak drtivě postihlo. Naše nabídka techniky a osob pro likvidační práce přímo na místě samozřejmě dále platí a čekáme v pohotovosti zda si nás KOPIS Zlín vyžádá.

Fotografie a video z odvozu hotových latí