Převzetí nové prvovýjezdové cisterny

Dne 5. března 2020 v dopoledních hodinách přebrali zástupci obce Jablůnka společně s místními hasiči novou prvovýjezdovou cisternu, kterou jim dodala firma THT Polička, která vyhrála výběrové řízení na dodání tohoto vozidla. Nová cisterna na podvozku Tatra 815 Terra 4x4 s automatickou převodovkou Allison nese označení CAS 20/4000/240-S2R. To znamená, že se jedná o Cisternovou automobilovou stříkačku s čerpadlem o jmenovitém výkonu 2.000 l/min, která sebou veze 4.000 litrů vody a 240 litrů pěnidla. Vůz je těžké hmotnostní třídy na smíšeném podvozku, který je vhodný jak pro jízdu na zpevněných komunikacích, tak v terénu a jeho výbava je v redukovaném provedení.

Barva vozu je řešena polepem v odstínu zářivě červené a majáky jsou v červeno - modrém provedení. Cisterna je schopna přepravit úplné požární družstvo v počtu 1+5. Mimo standartního požárního příslušenství ve výbavě vozu najdeme například přetlakový ventilátor, vysavač nebezpečného hmyzu, rozbrušovací a motorovou pilu, vanová nosítka a páteřovou desku. Nejvýraznějšími novinkami proti ostatním našim cisternám jsou především pneumaticky vysouvací osvětlovací stožár v LED provedení a v předním nárazníku upevněný elektrický lanový naviják, vedle kterého je umístěna dálkově ovládaná lafetová proudnice. U dveří řidiče je umístěna zásuvka Rettbox-Air pro dobíjení a konzervaci akumulátorů sdružená s přípojným místem pro doplňování tlakového vzduchu. Zásuvka se po nastartování Tatry samočinně odpojí.

Při předání provedl zaměstnanec THT zaškolení strojníků jednotky na ovládání vozidla a všech jeho prvků a na základní uživatelskou údržbu. V následujících dnech se naši strojníci s vozem a jeho obsluhou seznamovali a díky tomu jsme poměrně brzy mohli cisternu zařadit do výjezdu, kde nahradila naši CAS K25 - Liaz 101 z roku 1988, která bude nabídnuta k odprodeji. Od zařazení nové Tatry do výjezdu jsme s ní do 1.5. 2020 absolvovali již 8 výjezdů.

Nová cisterna tak velmi usnadní práci našich hasičů, kteří nyní mohou zasahovat ještě rychleji, profesionálněji a s lepším vybavením. Cisterna bude sloužit nejen našim hasičům, ale také obyvatelům obce Jablůnka, kdy mimo výjezdy vykonáváme velké množství ostatních činností pro obec Jablůnka.  Je třeba připomenout, že v rámci poplachového plánu Zlínského kraje zajišťujeme výjezd požárního družstva v minimálním stavu 1+3 do 5ti minut od vyhlášení poplachu do více než 20ti obcí v našem okrese a na vyžádání KOPIS Zlín vyjíždíme i mimo naše obvyklé působiště.              Do 1. května 2020 jsme letos zasahovali již u 31 mimořádných událostí.

Celková cena dodaného automobilu včetně výbavy (část výbavy jsme dodali vlastní, kterou jsme již disponovali) byla 7.833.450 Kč. Z této částky 2.500.000 Kč pokryje dotace od Ministerstva vnitra - Generálního ředitelství HZS ČR a 500.000 Kč  dotace od Zlínského kraje. Obec Jablůnka tak za cisternu zaplatila 4.833.450 Kč. Tímto bychom chtěli vyjádřit obrovské díky Ministerstvu vnitra - Generálnímu ředitelství HZS ČR, Zlínskému kraji a především obci Jablůnka a obecnímu zastupitelstvu bez jejichž podpory bychom tuto techniku vůbec nemohli pořídit!!!

Fotografie z převzetí naší nové cisterny

Článek o naší nové cisterně na webu požáry.cz