Zásahové přilby

V měsíci únoru, tohoto roku (2013), nám bylo zakoupeno, OÚ Jablůnka, 11 ks nových zásahových přileb MSA Gallet F1SF. Tyto nové přilby vystřídají naše současné (PABfire) zakoupené v roce 2002, které již nesplňují naše požadavky z hlediska využití obličejové masky, pomocí vnějších úchytů (tzv. kandahárů). Tyto vnější úchyty umožňují snadné a rychlé sundání masky z obličeje, bez nutnosti sundávání a opětovného nasazení přilby na hlavu. Doposud u námi používané obličejové masky s tzv. náhlavním křížem, si musíme nejprve sundat přilbu, nasadit obličejovou masku a poté znovu přilbu a pokračovat v zásahu. Tímto zakoupením nových přileb se do budoucna samozřejmě zvyšuje bezpečnost a rychlost při zásazích. V současnosti masky s kandahárem nevlastníme, ale uvažujeme o jejich zakoupení spolu s novými přetlakovými dýchacími přístroji.

Zásahová přilba Gallet F1SF patří mezi světově nejrozšířenější hasičské přilby. Přilba Gallet F1SF je formována z polyamidu. Tento materiál se vyznačuje vysokou tvarovou stálostí při vysokých teplotách, houževnatostí a tvrdostí. Velikost se snadno nastavuje ráčnovým systémem. Vnitřní část přilby je vylepšena tlumícími materiály.

Přilba F1SF má vylepšený systém upnutí masky, tzv. kitfix, kdy lze posunovat uchycení pro masku v rozsahu 1cm a tak regulovat tlak masky na obličej.

Je vyráběná v nastavitelné velikosti 53 - 63 cm. Hmotnost přilby je cca 1,5 kg.

Nově je na každé přilbě integrován držák pro svítilnu, který je na levé i pravé straně přilby. Mezi skořepinou přilby a tlumící vrstvou je větší prostor, který zajišťuje lepší proudění vzduchu a odvětrávání přilby. Tím se také zlepšila slyšitelnost v přilbě.

Anatomicky tvarovaný obličejový štít je potažen jednostranně průhlednou vrstvou pozlacení (9% prostupnost světla), která účinně zvyšuje tepelnou bariéru. Blíže k obličeji jsou v přilbě integrovány zasouvací ochranné brýle z čirého plastu. Brýle se ovládají páčkou na straně přilby. Přilba je dodávána s tříbodovou podbradní páskou a s koženým krytem brady a se zátylníkem, odolným vůči plamenům. Přilba nabízí velkou barevnou škálu např. červená, modrá, žlutá, černá atd.

Přilby, které jsme si objednali, byly dodány v barvě  žlutozelené - fotoluminiscenční, která jasně září ve tmě, s černými (resp. oranžovými) rozlišovacími štítky. Na zadní straně přilby jsou reflexní samolepky s názvem jednotky a příjmením člena jednotky. Toto označení přileb bylo provedeno podle pokynu generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky, kterým se upřesňuje označení přileb hasičů při zásahu jednotek SDH.