CAS 20 - Tatra 815 Terra (volací znak HVS 231)

Nová cisterna na podvozku Tatra 815 Terra 4x4 s automatickou převodovkou Allison nese označení CAS 20/4000/240-S2R. To znamená, že se jedná o Cisternovou automobilovou stříkačku s čerpadlem o jmenovitém výkonu 2.000 l/min, která sebou veze 4.000 litrů vody a 240 litrů pěnidla. Vůz je těžké hmotnostní třídy na smíšeném podvozku, který je vhodný jak pro jízdu na zpevněných komunikacích, tak v terénu a jeho výbava je v redukovaném provedení.

Barva vozu je řešena polepem v odstínu zářivě červené a majáky jsou v červeno - modrém provedení. Cisterna je schopna přepravit úplné požární družstvo v počtu 1+5. Mimo standartního požárního příslušenství ve výbavě vozu najdeme například přetlakový ventilátor, vysavač nebezpečného hmyzu, rozbrušovací a motorovou pilu, vanová nosítka a páteřovou desku. Nejvýraznějšími novinkami proti ostatním našim cisternám jsou především pneumaticky vysouvací osvětlovací stožár v LED provedení a v předním nárazníku upevněný elektrický lanový naviják, vedle kterého je umístěna dálkově ovládaná lafetová proudnice. U dveří řidiče je umístěna zásuvka Rettbox-Air pro dobíjení a konzervaci akumulátorů sdružená s přípojným místem pro doplňování tlakového vzduchu. Zásuvka se po nastartování Tatry samočinně odpojí.

Celková cena dodaného automobilu včetně výbavy (část výbavy jsme dodali vlastní, kterou jsme již disponovali) byla 7.833.450 Kč. Z této částky 2.500.000 Kč pokryje dotace od Ministerstva vnitra - Generálního ředitelství HZS ČR a 500.000 Kč  dotace od Zlínského kraje. Obec Jablůnka tak za cisternu zaplatila 4.833.450 Kč. Tímto bychom chtěli vyjádřit obrovské díky Ministerstvu vnitra - Generálnímu ředitelství HZS ČR, Zlínskému kraji a především obci Jablůnka a obecnímu zastupitelstvu bez jejichž podpory bychom tuto techniku vůbec nemohli pořídit!!!

CAS 32 - Tatra 148 (volací znak HVS 232)

Jedná se o cisternovou automobilovou stříkačku na podvozku Tatra 148. Výkon čerpadla je 3200 l/min při tlaku 0,8 MPa. Objem nádrže na vodu je 6000 l. Vozidlo má základní výbavu včetně plovoucího čerpadla HONDA. Vůz je vhodný do těžkého a špatně přístupného terénu a jeho perfektní jízdní vlastosti v těžkém terénu se již nejednou projevily u zásahů. Automobil je určen pro posádku 1+2.

DA - Ford Transit 4x4 s přívěsným vozíkem (volací znak HVS 233)

Dopravní automobil na podvozku Ford Transit 4x4 s přívěsným vozíkem, nám v polovině listopadu roku 2018 dodala firma Auto Trutnov, která provedla jeho úpravu a vybavení dle zákonných předpisů pro hasičská vozidla. Dopravní automobil v základním provedení umožňuje přepravu jednotky požární ochrany na místo zásahu nebo přepravu osob při plnění úkolů na úseku ochrany obyvatelstva s osobními zavazadly. Vozidlo je schopno přepravit najednou 9 osob a další materiál uložený v zadním prostoru, případně na přívěsném vozíku. Automobil je z hasičského hlediska v základní výbavě. Ve výbavě vozidla tak najdeme například: vozidlové radiostanice (digitální i analogová), ruční LED svítilny, pracovní magnetická LED světla, která lze umístit zvenku na vozidlo, záchranářský batoh, ruční vyprošťovací nástroj, hasicí přístroj, ale i střešní nosič, pro uložení dalšího příslušenství. Vozidlo je dále vybaveno zásuvkou Rettbox, která slouží ke konzervaci autobaterií a při nastartování vozidla se samočinně odpojí. Firma Auto Trutnov nám k vozidlu ZDARMA dodala také dva záchranářské nože a všechny přídavné LED moduly v majákové rampě.

Celková cena dopravního automobilu s přívěsným vozíkem byla: 1.439.980,- Kč. Z této částky pokryla 450.000,- Kč státní dotace od Ministerstva vnitra ČR a 300.000,- Kč dotace od Zlínského kraje. Obec Jablůnka tak na toto vozidlo doplatila celkem 689.980,- Kč.

Terénní čtyřkolka Gladiator X850 EPS s přívěsným vozíkem Forester X2

Terénní čtyřkolku Gladiator X850 EPS s přívěsným vozíkem Forester X2 nám také v polovině listopadu roku 2018 dodala firma Slobag Group s.r.o., 4kolky Zlín. Terénní čtyřkolka bude sloužit zejména pro záchranu osob v nepřístupném terénu, které budeme moct díky přívěsnému vozíku převést až k sanitce, kdy dosud se tyto osoby vždy musely transportovat ručně. Dále bude možno čtyřkolku využít například i při pátrání po pohřešovaných osobách, ale i při rozsáhlých požárech, jako motospojku pro potřeby naší jednotky a velitele zásahu. Nutno podotknout, že se nám čtyřkolka letos již velmi osvědčila při několika rozsáhlých požárech v přírodním prostředí, u kterých naše jednotka zasahovala. V základní výbavě čtyřkolky nalezneme také pracovní naviják a výstražná LED světla modré barvy, s reproduktorem a sirénou. Čtyřkolku jsme postupně dovybavili dalším zdravotnickým vybavením pro ošetření, fixaci a pohodlný transport raněných osob a to zejména záchranářským batohem, transportní vanou a vakuovými matracemi.

Celková cena terénní čtyřkolky s přívěsným vozíkem byla: 309.890,- Kč. Z této částky pokryly 95.000,- Kč sponzorské dary. Obec Jablůnka tak na tuto čtyřkolku doplatila celkem 214.890,- Kč. Na pořízení čtyřkolky je podíleli: B.F.P., Lesy a statky Tomáše Bati, spol. s.r.o.; Podlahářství Radek Pařenica; HAJDIK a.s.; Cetria s.r.o.; Ing. Libor Haschka; Kayaku Safety Systems Europe a.s.; Ing. Jaroslav P.; OPRA group s.r.o.; Nástrojárna Matrix s.r.o.; LASER-CUT s.r.o. a členové výjezdové jednotky JPO II Jablůnka