2. Dne 28.1. 2015 se v 18:57 obcí Jablůnka rozezvučel zvuk sirén. Dle informací z KOPIS Zlín se mělo jednat o požár střechy novostavby na okraji obce Oznice. Ze základny na místo vyrazila CAS K25 - L101 následována DA - Mitsubishi Pajero. Naváděni tabletem jsme na místo události jeli přes obec Mikulůvka, což se ukázalo jako velmi dobrá volba, jelikož ostatní jednotky na místo jely přes Oznici, kde měly velké problémy s průjezdností silnic, což potvrdilo i zapadnutí prvovýjezdového vozidla jednotky HZS z Valašského Meziříčí. Naše jednotka dorazila k místu události jako první. Po provedeném průzkumu se potvrdil požár střechy novostavby rodinného domu a okamžitě bylo nataženo útočné vedení a čtyři naši hasiči vybaveni dýchacími přístroji šli zasahovat dovnitř budovy. Ostatní hasiči mezitím připravovali žebřík a další útočné proudy. Po příjezdu dalších jednotek, jednotky započaly hašení dalšími útočnými proudy a následně zasahující hasiči začli rozebírat střešní konstrukci z vnějšku i zevnitř budovy. Vzhledem k silnému mrazu docházelo k zamrzání ventilů u dýchací techniky našich hasičů, což znemožňovalo výměnu plných lahví, takže naši hasiči museli hasit i bez dýchacích přístrojů. Po konzultaci s velitelem zásahu bylo cca ve 21:00 vysláno naše DA - Mitsubishi Pajero na naši základnu, odkud na místo vyjela naše CAS 32 - T148, která se jen pár hodin před vyhlášením poplachu vrátila zpět z Peček, kde byla na repasi nástavby. Vzhledem k silnému větru a tomu, že budova byla zateplena lisovanou slámou došlo k intenzivnímu rozhoření a proto velitel zásahu rozhodl přibližně ve 22:00 o vyhlášení II. stupně poplachu a vyslání dalších posilových jednotek. Mimo jiné byla zřízena i kyvadlová doprava vody z obce Oznice. Přibližně kolem půlnoci vyjelo naše DA - Mitsubishi Pajero opět na naši základnu do Jablůnky, aby dovezlo suché oblečení pro zasahující hasiče. Cestou zpět na místo události jsme v obtížně průjezdném místě narazili na Tatru 148 hasičů z Valašské Polanky, kteří zde se svým vozidlem uvízli. Tuto událost jsme také ohlásili veliteli zásahu. Abychom mohli dorazit na místo události, museli jsme se vrátit zpět a objíždět vše přes Oznici. V ranních hodinách vyrazilo DA - Mitsubishi Pajero opět do Jablůnky pro přívěsný vozík, na který jsme museli naložit hadice použité u zásahu. Tyto hadice nešly uložit zpět do zásahových vozidel, jelikož byly tak zmrzlé, že nešly smotat. Po ukončení zásahu, když se jednotky vracely zpět, došlo opět k zapadnutí vozidla HZS. Jednotky tedy musely vyčkat do příjezdu sypače, který by cestu upravil tak, aby byla pro vozidla hasičů sjízdná. Po příjezdu sypače na místo však došlo k jeho zapadnutí a proto byl povolán další sypač. Po dojezdu druhého sypače a vyproštění prvního se podařilo konečně cestu posypat a zprůjezdnit ji tak pro vyprošťovací automobil jednotky HZS Otrokovice, který následně vyprostil zapadlou cisternu HZS a všechny jednotky se tak konečně mohly vrátit na své základny. Pro naši jednotku trval tento komplikovaný a náročný zásah neuvěřitelných 18 hodin. Díky dobře zvolené cestě přes obec Mikulůvka a díky zkušenostem našich strojníků všechna naše zasahová vozidla bezpečně a v pořádku dorazila jak na místo události, tak i zpět na základnu do Jablůnky.
Na místě zasahovalo více jak 12 jednotek (mimo jiné například i JSDH Halenkov, Hovězí, Valašská Polanka a další)

31.1. 2015 - Redakční úprava článku
2.2. 2015 - Přidání dalších videí